Sztolnie Kowary
Sztolnie Kowary
W Karkonoszach, na północno-wschodnich zboczach Kowarskiego Grzbietu, w dolinie Kuźniczego Potoku i Jeleniej Strugi, po obu stronach grzbietu biegnącego od Sulicy, hen ku północy i w górnej części Kowar – znajduje się jedyna w swoim rodzaju kopalnia Liczyrzepa. W czasie II wojny światowej wydobywali z niej uran i żelazo Niemcy, natomiast w PRL kopalnię przejęli Rosjanie. Wykopano w niej aż 470 ton rudy uranu, co przełożyło się na 1,4 tonu czystego uranu. Kopalnia od wielu lat jest już nieczynna, jednak w 2000 roku powstał podziemny szlak turystyczny, który ciągnie się przez 1200 metrów i oprowadza po uranowej historii Polski.
Na wizytę w kopalni najlepiej jest się umówić wcześniej i przybyć w grupie – bilety wtedy są tańsze i można liczyć na towarzystwo wykwalifikowanego przewodnika, który nie tylko oprowadzi nas po kopalni, ale także przybliży wiele innych ciekawych tematów z nią związanych, oraz zaprowadzi nas w kilka ciekawych miejsc, które mogą być dla zwykłych zwiedzających niedostępne. W cenie zostanie wyświetlony nam także bardzo ciekawy film edukacyjny U-238 Poszukiwany, weźmiemy udział w podziemnym widowisku laserowym, obejrzymy wystawę minerałów w skarbnicy Walońskiej, oraz poznamy historię wydobycia uranu w Kowarach.
Przewodnicy na trasie Sztolnie Kowary dysponują bardzo dużą i rozległą wiedzą, którą umieją przekazać w interesujący sposób – poza swoim doświadczeniem w prawieniu ciekawych opowieści, mają także wiele pomocy naukowych, oraz klimatyczne otoczenie. Któż nie chciałby dowiedzieć się nieco więcej o promieniowaniu i promieniotwórczości, przechadzając się po miejscu gdzie wydobywało się jeden z najbardziej promieniotwórczych minerałów? Czy nie ciekawie byłoby dowiedzieć się więcej na temat górnictwa rud uranowych w Polsce, samemu będąc w kopalni uranu? Warto też dowiedzieć się więcej na temat leczniczych właściwości radonu, a następnie wejść do jednego z pięciu na całym świecie Naturalnego Inhalatorium Radonowego. Do własnych rąk można wziąć też licznik Geigera – Millera i zmierzyć napromieniowanie żyły uranowej. Wreszcie oglądając wystawę „Atomowy wyścig zbrojeń” zawierającą miniatury bomb – możemy znacznie więcej dowiedzieć się na temat tej broni, oraz pewnych wątków z czasów II wojny światowej oraz zimnej wojny.
Trasa Sztolnie Kowary jest jedną z najchętniej odwiedzanych przez naszych agroturystów, podczas pobytu w Jarkowicach. Zapytajcie się nas o więcej informacji – wiemy np. że w kopalni, nawet podczas letnich miesięcy, wilgotność powietrza osiąga ponad 90% i temperatura wynosi około 8 stopni, dlatego doradzimy Wam aby zabrać ze sobą ciepłe ubrania, abyście wrócili na nocleg w Szczęśliwej Siódemce cali i zdrowi.